למה בייגלה

02/17/2021
על ידי עדן חברוני
הסיפור שלי,
 
הבייגלה מלווה אותי כבר המון שנים. בילדותי, בבית הספר הייתה מכונה לחטיפים. והבייגלה היה האהוב עלי ביותר. בהפסקה, הייתי מגלגלת לחריץ המוכנה 3 שקלים ומצפה לקסם שבו הבייגלה נופל לפיר המכונה וכשזה קרה הייתי רצה עם שקית הבייגלה הקטנה לחצר בית הספר לפינה שקטה בדשא ואוכלת את כל השקית בשמחה גדולה. הבייגלה חזר להופיע שוב בטירונות, אותה המכונה הוצבה יחד עימי בבסיס צהלי בדרום הארץ ובשעות רעב בחרתי את הבייגלה האהוב שלי ששימש כנשנוש משמח לשעות הטירונות המעייפות.
 
  
 
לאחר שסיימתי את לימודי בתואר הראשון בבצלאל במחלקה לעיצוב קרמי חלמתי לטוס להתמחות בתחום הפורצלן והקרמיקה, חיפשתי מפעל שעוסק בעיצוב פורצלן ברמה גבוהה ומצאתי את המפעל צ'מילוב בדרום פולין, ביוני 2016 טסתי לשהות ארוכה במפעל. ובהתמחות עסקתי המון בפורצלן ומצאתי גם חברים חדשים שהיו לי לבית בשהות שלי. כשעבר חודש, הגעגועים לארץ החלו ובעודי מטיילת בסופר בעיר הקטנה צ'מילוב אני מוצאת את הבייגלה הקטן שלי, זה שליווה אותי כל השנים בבית הספר ושליווה אותי גם בזמן הצבא, לקחתי אותו חזרה למפעל והכנתי לי אותו מפורצלן, ואז ענדתי אותו על הצוואר וכל פעם שהסתכלתי עליו הוא הזכיר לי את הארץ וככה רחוק רחוק מהארץ הרגשתי הכי בבית
 
בתמונות אני והמעצב מארק צצולה ממפעל הפורצלן צ'מילוב, ובתמונה השנייה אני עובדת על כוס פורצלן במפעל
 
 
לבייגלה סיפורים רבים ורובם ככולם מייחסים לו שמחה. האימרה "שתמיד הבייגלה יהיה מעלייך" נאמרת לאדם מסוים שתמיד ההצלחה תהיה עימו באירופה במאה ה 18 ילדים היו נוהגים לענוד בתחילת שנה חדשה בייגלה על הצוואר כאות לשנה טובה הבייגלה צורתו מזכירה צורה של לב וצורה של פנים מחייכות וכל פעם שהוא נענד הוא מושך תשומת לב רבה ואנשים מחיכיים אליו חזרה וככה למעשה הוא גם משמש כמגנט חיוכים. כן אמרו עליו שהוא שיקי מלא הומור והוא לא נצפה על הרבה וגם הוא הכי פופארט שיש, ומופיע בחנות הבייגלה גם בכוסות ציבעוניות וגם בפסלים גדולים בסגנון פופארט לתלייה על הקיר. אני יכולה להוסיף ולהגיד לכן שאת הבייגלה אני מכינה אחד אחד בסטודיו הקטן שלי ביפו בהמון אהבה וכל חברת בייגלה חדשה נהיית חברה אמיתית ומספרת לי מה הבייגלה "עשה" לה ואיך אנשים לא מפסיקים לשאול אותה עליו.

בתמונה למעלה הבייגלה מככב לראשונה במוזיאון תל אביב, ובתמונה בתחילת הדף, הפרסום הראשון של הבייגלה במגזין לאשה
 
 
שתמיד הבייגלה יהיה מעלייכן, שלכן. עדן